NAŚWIETLACZE 1.jpg
Twój dom w dobrym świetle. Oświetlenie zewnętrzne budynku i posesji.

Projektując elewację i otoczenie zewnętrzne naszego domu, często skupiamy się tylko na ich wyglądzie podczas dnia, zapominając o oświetleniu. Niesłusznie! Błądzenie kluczem w drzwiach, potknięcie na schodach, taras nie używany po zmroku, otarcie samochodu przy wjeżdżaniu do garażu – wszystkie te prozaiczne problemy może rozwiązać oświetlenie, rozmieszczone na zewnątrz domu. Dzięki niemu będzie on wyglądać efektownie także po zmroku, a w dodatku zniechęci niepożądanych gości.


Jakie źródła światła wybrać?

naswietlacze LED POLOświetlenie zewnętrzne ma nam ułatwić życie i zapewnić bezpieczeństwo. Dobrze, jeśli przy okazji cieszy oko i dekoruje nasz dom. Jeszcze lepiej, jeśli nie naraża nas na duże koszty, związane z użyciem energii. Przy wyborze kierujmy się zatem nie tylko estetyką produktów, ale przede wszystkim ich energooszczędnością. Lampy wykorzystujące nowoczesną technologię LED działają długo i niezawodnie przy jednoczesnym niskim koszcie zużycia energii.  Ich dodatkową zaletą jest możliwość wyposażenia w czujnik ruchu – takie oświetlenie będzie włączać się tylko wtedy, gdy jest potrzebne, co będzie generować dodatkowe oszczędności. 

Gdzie rozmieścić źródła światła?

Zadbajmy przede wszystkich o newralgiczne punkty posesji. Takim jest z pewnością strefa wejściowa -  droga, która należy pokonać, aby dotrzeć do budynku i strefa wejścia do domu.

Ścieżkę prowadzącą do wejścia najlepiej podświetlić lampami na  niskich słupkach lub reflektorami których strumień można nakierować na wybraną powierzchnię.  Przy wejściu do domu światło powinno padać na klamkę i zamek, a także ewentualny podest. Tutaj sprawdzi się naświetlacz lub kinkiet.  Szczególnie ważne jest oświetlenie schodów, gdyż po zmroku mogą powodować wiele problemów, a w najgorszym razie – kontuzję. Lampy powinny oświetlać każdy stopień z osobna. Aby efekt nie był zbyt przytłaczający, warto rozważyć montaż kilku opraw o małej mocy  w ścianie lub podstopnicach albo niskich lamp na słupkach.  

Drugim kluczowym punktem posesji jest podjazd i wjazd do garażu. Ważne, aby oświetlenie zapewniało bezpieczne zaparkowanie samochodu po zapadnięciu zmroku. Tutaj sprawdzą się naświetlacze z czujnikiem ruchu, niskie oprawy słupkowe, oprawy naścienne lub najazdowe.


Taras
bez odpowiedniego oświetlenia nie będzie sprzyjał towarzyskim spotkaniom. Ważne, aby było ono rozproszone i dyskretne, a takie zapewni oświetlenie boczne lub montowane w posadzce tarasu.  Efektowne oświetlenie elewacji zapewnią kinkiety i lampy przeznaczone do montażu na ścianie budynku. Warto też rozważyć montaż naświetlaczy skierowanych na elewację, pamiętając jednak, że światło nie może padać wprost na okna.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Oświetlenie zewnętrzne musi być odpowiednio odporne i szczelne, gdyż narażone jest na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Aby maksymalnie wykorzystać jego możliwości, najlepiej zaprojektować je już na etapie budowania domu. Zaleca się, aby projekt instalacji wykonał elektryk z odpowiednimi uprawnieniami oraz kwalifikacjami tak, aby mieć pewność że instalacja na zewnątrz budynku będzie bezpieczna i odporna na warunki atmosferyczne.

Sprawdź, jakie produkty w naszej ofercie możesz wykorzystać w projekcie oświetlenia swojego domu i posesji.