oświetlenie led ekologia led-pol.com.jpg
Koncepcja zrównoważonego rozwoju w naszej firmie

„Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego, ludzkiego działania, zależy od każdego z nas” – mówił Florian Longin Plit, polski geograf, profesor nauk o Ziemi i profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego.

Jesteśmy firmą odpowiedzialną biznesowo, nasza strategia, która już teraz pozwala nam rozwijać się szybciej i budować stabilną pozycję w wieloletniej perspektywie, wpisuje się w koncepcję zrównoważonego rozwoju. W naszym DNA i w naszej misji od początku istnienia firmy mamy zakorzenione działania na rzecz ochrony środowiska.

 

Inicjatywa działań prośrodowiskowych we współpracy z Fundacją Mysikrólik powstała na początku 2021 roku i ma na celu wsparcie gatunków chronionych ptaków i innych zwierząt w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Bioróżnorodność jest bardzo ważna dla naszego ekosystemu, a co 25 minut na naszej planecie ginie jeden gatunek zwierząt. Proces wymierania gatunków towarzyszył Ziemi od początku, ale przez miliony lat tempo wymierania gatunków utrzymywało się na poziomie jednego co pięć lat. Obecnie jest ono tysiące razy szybsze.

Na początek do tej inicjatywy wybraliśmy z portfolio żarówki LED, bo od nich zaczęliśmy naszą historię biznesową. Jaki jest związek między ptakami a naszymi produktami? Powiązaliśmy idee ekonomicznych ledów z potrzebami przyrody i stworzyliśmy opakowania, na których pojawiają się przedstawiciele kilku zagrożonych gatunków ptaków.

 

 

Ponadto nowa seria żarówek ORO spełniająca najwyższe standardy Ekoprojektu, jest jeszcze bardziej przyjazna dla środowiska. Źródła te zużywają nawet o 25% mniej energii w stosunku do standardowych żarówek LED (np. typową na rynku żarówkę LED 10W 806lm proponujemy zastąpić naszą 7,5W 806lm żarówką ORO-ATOS-E27-A60-7,5W) i mogą wpłynąć na obniżenie rachunku za energię elektryczną.

 

W ciągu ostatnich 3 lat sprzedaliśmy ponad 13 mln żarówek LED. Jeśli przyjęlibyśmy ich średnią moc na poziomie 10W, to osiągając średnią redukcję poboru na poziomie 25% możemy realnie wpłynąć na zmniejszenie emisji CO2 o 24 tysiące ton w kolejnych trzech latach (765g z 1kWh źródło KOBiZE w 2019 roku, 1000h świecenia lamp LED). Jeśli zaś porównamy 7,5W żarówkę LED do tradycyjnej żarówki 60W, to w tym samym przypadku zmniejszenie śladu węglowego będzie o 522 tysięcy ton CO2 większe.

 

Czy wiesz, że…?

Roczny ślad węglowy statystycznej osoby mieszkającej w Polsce to około 8-9 ton CO2?

 

Budynki są odpowiedzialne za olbrzymią emisję gazów cieplarnianych. Jeśli zastąpimy tradycyjne oświetlenie profesjonalnymi lampami LED, możemy skutecznie ograniczyć emisję CO2. To nie trend lecz nasz obowiązek. Ziemia się ociepla i aby temu przeciwdziałać wybierajmy ekologiczne oświetlenie LED.

 

 

Czy wiesz, że…?

Według różnych danych na oświetlenie zużywa się rocznie około 19% wyprodukowanej na świecie energii. Dlatego też tak ważnym jest świadomy wybór ekologicznego oświetlenia. Obowiązkiem każdego z nas jest zmniejszanie zużycia energii. Bądźmy odpowiedzialni za środowisko i dbajmy o dobro planety, liczy się każdy Wat.

 

W roku 2021 wprowadziliśmy do naszej oferty więcej produktów solarnych, gdyż wykorzystanie mocy światła słonecznego to najlepsze rozwiązanie dla planety. Oświetlenie solarne to czysta energia. W ubiegłym roku wprowadziliśmy również oświetlenie SMART. Umożliwia ono zdalne sterowanie światłem, co daje możliwość użycia oświetlenia tylko w momencie, kiedy jest niezbędne, jednocześnie ograniczając zużycie energii elektrycznej do minimum.

 

To tyle o produktach

 

 

Czy wiesz, że…?

Mysikrólik to najmniejszy ptak Europy, który występuje nieomal na całym kontynencie, waży zaledwie 5 gram i jest w Polsce pod ścisłą ochroną gatunkową. Mimo filigranowej budowy to bardzo silny ptak. Zimą nie chowa się w dziuplach ani innych zakamarkach - potrafi w 15-stopniowym mrozie przesiedzieć na gałązce nawet 16 godzin. To sprawia, że ptak został oznaczony łacińską nazwą wywodzącą się od rex, czyli króla. Bardzo trafnie ujęto naturę tego ptaka w polskiej nazwie - w ciele wielkości myszy kryje się królewski hart ducha.

 

Co więcej mysikróliki każdego roku przelatują przez Morze Bałtyckie ze Szwecji do Polski. Przebywają nawet 500 km, dzień i noc lecąc z prędkością 30-40 km/h. Biorąc pod uwagę zapas tłuszczu, jaki posiada mysikrólik, a jest to zaledwie 1 gram, ten maleńki ptak jest godny ,,królewskiego” tytułu.

 

Fundacja, w której działa na stałe tylko 5 osób, rocznie udziela pomocy ponad dziewięciu set zwierzętom. Jako firma chcemy wspierać Fundację nie tylko w tych działaniach. Pragniemy brać czynny udział w edukacji ekologicznej - cyklach szkoleń dla dzieci i młodzieży w szkołach czy szkoleniach dla służb mundurowych. Edukować się będziemy oczywiście także my sami.  Rozwój naszej świadomości o środowisku przyczynia się także do dbania o naszą planetę. I tu rozumiemy słowo DBANIE w bardzo szerokim znaczeniu.